Stavba – iFlight DC5

V této kapitole si ukážeme, jak postavit koptéru na rámu iFlight DC5. Rám je navržený pro použití s digitálním systémem DJI FPV. Je velmi pěkně zpracovaný a určený zejména pro freestyle.

Pro stavbu použijeme komponenty:

Na začátku stavby si složíme rám tak, aby držel pohromadě, nerozpadal se a my na něj mohli snadno montovat jednotlivé komponenty.

 

 

Když máme základ postavený, přišroubujeme na rám motory.  Při přidělávání motorů je třeba dát si pozor na délku použitých šroubů. Pokud použijeme moc krátký šroub, snadno strhneme závit na motoru. Při použití dlouhého šroubu se můžeme šroubem dostat až do vinutí motoru a motor zničit. Obvykle se používají šrouby o 2-3mm delší, než je tloušťka ramena. Protože DC5 má ramena z 5mm uhlíku, použijeme 8mm dlouhé šrouby.

iFlight dává k rámu ochranu na kabely. Kabely od motorů protáhnete skrz díru a chránič pak nalepíte na rameno. Snadné, účinné.

Když jsou motory na svém místě, začneme s přípravou stacku. Velmi doporučujeme na regulátor napájet kondenzátor. Buď šikmo vzhůru podél silových kabelů nebo na regulátor zespodu. V rámu je na něj hezké místo. Je však třeba si dát pozor a nezapomenout na místo pro letovou jednotku, která je poměrně velká.

Po napájení silového kabelu a kondenzátoru můžeme nasunout regulátor na šrouby. Před pájením motorů si všechny plošky regulátoru předem pořádně pocínujeme. Zahřívejte plošku regulátoru, dokud se cín nerozlije po celé ploše. Kabely od motorů pájíme po jednom. Vždy si naměříme vzdálenost, kabel zkrátíme, oholíme bužírku, pocínujeme a připájíme.

Kabely by měly být po připájení volné, ale zase by neměly nikde vlát. Pro napájení motorů stačí, když oholíme 1-2mm bužírky. Pokud oholíme bužírky víc, po pocínování je lepší oholenou část zkrátit. Regulátor a řidicí jednotku spojíme jednoduše přiloženým kabelem. Na regulátor dáme plastovou matku a pak nasadíme na šrouby i řidicí jednotku (později mezi regulátorem a řidicí jednotkou protáhneme kabel od kamery).

Když máme stack hotový, namontujeme DJI letovou jednotku. Nejprve vsuneme antény do vytisknutého držáku. Na nenamontované sloupky navlékneme držák letové jednotky. Středové sloupky přišroubujeme do koptéry. Zapojíme antény do letové jednotky. Uchytíme letovou jednotku do držáku a přišroubujeme i zadní sloupky. Na zadní sloupky nasuneme držák antén (pozor – zadní sloupky jsou jinak dlouhé než přední a středové). Poté zvedneme řidicí jednotku a kabel od kamery protáhneme mezi jednotkou a regulátorem. Vrátíme řidicí jednotku na své místo a pojistíme ji pomocí matek. DJI letovou jednotku a řidicí jednotku spojíme pomocí přiloženého kablíku. Pokud nepoužíváte DJI vysílačku, SBUS kabel můžete odstřihnout.

V dalším kroku nainstalujeme do rámu příslušenství jako je hellgate buzzer nebo GPS modul a RC přijímač.

Posledním krokem je uchytit příslušenství na své místo (obvykle pomocí oboustranné lepicí pásky), do bočnic přišroubovat kameru, uchytit RC anténu a přišroubovat horní plato. Koptéra je postavená a stačí ji nastavit.