Rámy

Rám je základem celého stroje, nosná konstrukce všech ostatních komponent. Při jeho výběru dbejte na to, aby se vám pohodlně sestavoval a aby nebylo příliš obtížné do něj „nacpat“ všechny ostatní elektronické díly. Větší rámy se lépe sestavují a jsou tak vhodnější pro stavitele začátečníky. Rozhodující je hmotnost. Čím těžší bude, tím větší budou nároky na pohonný systém. Naopak lehké rámy mohou být až příliš křehké a můžete je snadno zlomit. V dnešní době je nejvhodnějším a nejpoužívanějším materiálem karbon, tedy desky z uhlíkových vláken. Tento materiál je lehký a velmi odolný.

My se budeme zabývat hlavně těmi závodními rámy. Těch je dnes na trhu nepřeberné množství a neustále se objevují nové. Začínajícím pilotům doporučujeme se držet těch osvědčených, často zmiňovaných a ze začátku příliš neexperimentovat. Také není úplně vhodné začínat na těch nejmenších rámech, jelikož prostoru pro instalaci komponent může být na začátečníka až příliš málo a zkrátka se vám to tam všechno nevejde. Navíc menší komponenty znamenají i menší pájecí plochy a to vyžaduje zkušenosti a vhodné nástroje.

Typy rámů

Rámy dělíme v zásadě na dva hlavní typy, podle tvaru písmen X a H. Rámy typu X jsou většinou lehčí než rámy typu H, ale zase náročnější na stavbu. Rámy typu X jsou často využívané na závodní létání a baterka bývá upevněna pod rámem. Rámy typu H jsou robustnější, ale těžší. Poskytují více prostoru pro stavbu a baterka se spolu s HD kamerou upevňuje na horní plato rámu. Rámy typu H se častěji používají na freestyle. Zkuste si klidně oba a uvidíte sami co vám bude více vyhovovat. Některé rámy kombinují uhlíkové díly s hliníkovými, ale vždy záleží na konkrétní konstrukci, jestli je to užitečné nebo spíše na škodu.

Při výběru rámu si také ujasněte, na jaký typ létání vaše koptéra bude. Pokud má být závodní, soustřeďte se na rámy, které mají pevnou konstrukci a dobře kryté komponenty, hlavně kameru. Naopak na freestyle oceníte dostatek místa pro upevnění HD kamery, např. GoPro.

Rám typu H
Rám typu X

Na velikosti záleží

Dle velikosti dělíme rámy podle úhlopříčné vzdálenosti motorů, např 250mm, 210mm, 160mm, 130mm… nebo podle toho, jak velké maximálně dokáže pojmout vrtule, tedy např. 6″, 5″, 4″ 3″, ale i miniaturní 2″. Standardem na venkovní závodění jsou rámy kolem 210mm a tedy 5″ vrtule. Pro indoor létání jsou potom vhodné např. 2.5″ rámy. A pokud chcete létat doma, zapomeňte na výkon a pořiďte si koptéru typu Tiny Whoop.

Důležitá je tloušťka ramen, ta jsou při nárazech nejvíce namáhána. Pokud je uhlík kvalitní, u 5″ rámů stačí tloušťka 4mm, ovšem pokud začínáte a víte, že budete hodně padat, riskovat, prolétat budovami nebo létat nad betonovou či asfaltovou plochou, tak zvolte raději 5mm. Z těch nejlevnějších, a pro začátečníky nejvhodnějších, můžeme doporučit Mini 210. Je levný, poměrně odolný a náhradní díly se na něj dají snadno sehnat. Navíc disponuje dostatkem prostoru pro vaší první stavbu. Pokud byste rádi rám typu X, tak je tu varianta Mini X 210. Z těch dražších a kvalitnějších rámů potom Rotorama Mefisto.

Přestože je na trhu tak obrovské množství rámů, tak se zatím nenašel žádný, který by nám vyhovoval ve všech ohledech, proto jsme si začali navrhovat vlastní. Začalo to v roce 2016, kdy jsme na trh uvedli rámy Rotorama X5, X6, H5, H6. V roce 2017 se k nám přidal zkušený designér Martin Laža, autor inovativních rámů Misfit, ze kterých vychází naše rámy Mefisto a Morfeus.

Mefisto

Speciálně na závody Drone Champions League jsme si podle pravidel a našich potřeb navrhli a vyrobili rámy Rotorama Champion pro sezónu 2017 a Rotorama Spearhead pro sezónu 2018. Snadno se do něj vejde GoPro Session, které je tak dobře kryté. A rám byl navržený pro maximálně snadnou výměnu komponent.

Spearhead

Na extrémní zrychlení a maximální rychlost je tu ultra lehký rám Samurai.

Samurai

Začátkem roku 2018 jsme představili dva nové přírůstky do naší rodiny rámů: 4″ Needle a miniaturní Split Pearl – rám na 2″ vrtule.

Náš cíl byl jasný: nejmenší a nejlehčí létající HD kamera s GoPro kvalitou záznamu. Rám Rotorama Split Pearl byl od začátku do konce navržen tak, aby tento cíl dokonale splnil. Pro záznam jsme zvolili kameru Runcam Split 2, která je velmi lehká, kompaktní a dosahuje výborné obrazové kvality blížící se GoPro kamerám. Pohonnou konfiguraci jsme počítali tak, aby koptéra byla dostatečně agilní pro plnou akrobacii, ale zároveň byla tak malá a lehká, jak to jen půjde.

Split Pearl

Nakonec ještě zmíníme rám Faust, určený zejména pro long range výlety a freestylové létání. Vychází z našeho osvědčeného modelu Mefisto, ale dostal zcela nová úzká ramena z 5mm uhlíku pro co největší pevnost a minimální aerodynamický odpor. Díky těmto prodlouženým ramenům se na něj pohodlně vejdou až 7″ vrtule.

Faust

Rám vybírejte pečlivě, s ohledem na to, co od něj očekáváte a pro jaký styl létání bude koptéra určená.

Další díl