Úvod

Zaujali vás závodní FPV drony? Pak jste na správném místě! Našim cílem je přiblížit tuto adrenalinovou zábavu každému, kdo chce umět létat.

Rádi bychom na začátek upozornili, že tento koníček s sebou nese velkou zodpovědnost, ať už tu legislativní, tak i bezpečnostní a morální. Pro rekreační a sportovní létání nepotřebujete žádné povolení ani speciální papíry. Měli byste však dodržovat jistý soubor pravidel. O pravidlech a legislativě se více dozvíte v dalších kapitolách. Létejte bezpečně, nikoho neohrožujte, dbejte na ochranu soukromí a berte na vědomí to, že pokud neuváženým létáním způsobíte nějaký průšvih, tak tím můžete způsobit problémy nejen sobě, ale i ostatním pilotům, kteří létají tak, jak mají.

O čem ty drony vlastně jsou?

V praxi se nejčastěji setkáte se dvěma typy dronů. Prvním z nich jsou ty, které se používají pro natáčení nebo sběr dat. Tyto drony mají zpravidla GPS, barometr a další senzory, které umožňují pokročilejší letové režimy a zabraňují kolizi dronu. Létání s takovým dronem je snadné. Dron sám drzí výšku a pozici, takže se pilot tolik nemusí soustředit na řízení a může věnovat i natáčení. Dron většinou stojí na jednom místě nebo pluje po obloze a to běžně i více než 20 minut. Pilot má typicky v telefonu náhled z kamery v HD rozlišení a latencí několika stovek milisekund. S takovým dronem pilot létá, protože chce pořídit pěkné záběry, fotky či nasbírat data a dron je pouze nástrojem.

Protipólem ke kamerovým dronům jsou FPV závodní koptéry, kterým se budeme věnovat. Se závodní koptérou pilot létá, protože chce prostě létat. FPV létání je unikátní kombinace zábavy, relaxu, adrenalinu a v neposlední řadě trpělivosti. Součástí každé závodní FPV koptéry je kamera a video vysílač. Obraz je přenášen do speciálních brýlí, ve kterých vidíte obraz z kamery na dronu. Po nasazení brýlí a roztočení motorů se odpoutáte od země a vy se stanete závodní koptérou. Pocit odpoutání od těla je velmi návykový. Počet senzorů je osekaný na minimum a řízení letu koptéry je jen a pouze na pilotovi. Pilotovat FPV závodní koptéru rozhodně není jednoduché, nicméně vám to dává velký prostor pro to se zlepšovat a po zvládnutí základního ovládání dokážete se závodní koptérou létat tak, jak to s ničím jiným možné není. Ve vzduchu můžete dělat flipy, loopy a další akrobatické triky, můžete prolétávat skrze překážky, kličkovat mezi stromy nebo padat dolů vedle skály. Závodní koptéry jsou lehké a díky výkonným motorům zrychlí z 0 na 100km/h za méně než jednu vteřinu a mohou létat rychlostí i více než 160km/h. Cenou za nízkou hmotnost, rychlost a obratnost je doba letu. Baterie na závodním dronu vydrží 4-6 minut, zkušený pilot v závodním tempu baterii dokáže vybít i za 2 minuty. Byť se to zdá málo, rychlý let se závodní koptérou vyžaduje určitou dávku soustředění a rádi si po 6 minutách dáte pauzu. Je lepší mít baterií více a častěji je střídat, než dávat na koptéru velkou a těžkou baterii.

Na rozdíl od kamerových dronů, mají ty závodní blíže k modelařině. Protože závodní koptéra létá velmi rychle a veškeré ovládání je jen v rukou pilota, pády a havárie jsou běžné. Koptéra je na to stavěna a vydrží kdejaký karambol, nicméně občas se stane, že se poškodí motor, řídící deska nebo jiná komponenta. Byť dnes i závodní koptéru seženete postavenou, piloti si většinou staví svou koptéru sami. Na trhu je dostupné nepřeberné množství rámů, motorů a dalších komponent, ze kterých si každý může vybrat co se mu líbí a postavit si stroj dle vlastního vkusu. Pro ty, kteří se v dostupných komponentách tolik neorientují, jsou připravené naše sety. Pro úspěšné postavení, nastavení a rozlétání dronu je potřeba se naučit určit několik věcí. Abychom vám vstup do světa FPV závodních dronů co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás tutoriál. Pokud si na stavbu koptéry sami netroufáte, můžete využít našich služeb a nechat si ji postavit od zkušeného technika. Další možností je využít našeho kurzu stavění a přijít si postavit koptéru k nám pod dohledem technika, který vám vše vysvětlí a ukáže. Jak bylo zmíněno, i postavenou koptéru je potřeba po vážnější havárii potřeba opravit. Pokud potřebujete s opravou pomoct, můžete využít našeho servisního balíčku Pickup and repair.

Věříme, že tento tutoriál bude dobrým průvodcem pro vaše začátky ve světě FPV létání. Důležité je, aby vás to hlavně bavilo, ať už budete závodit nebo volně létat prostorem a užívat si akrobacii. Ze začátku se budete hodně soustředit na ovládání, ale jakmile se s ním sžijete, začnete si naplno užívat té volnosti pohybu, rychlosti a při tom sedět bezpečně na zemi.

Další díl