Vrtule

Výběr vrtule má na letový projev vaší koptéry významný vliv, v této kapitole si povíme něco o jejich značení a které jsou vhodné na jaký styl létání.

Na první pohled je vidět počet listů. Dvoulisté vrtule mají vyšší účinnost, méně zatěžují motor a jsou rychlejší (motor je zvládne rychleji roztočit). Proto se s nimi nejčastěji setkáte na Toothpickách, ultralightech a koptérách pro long-range. Čtyřlisté vrtule mají velkou plochu vrtule a tak zabírají i při nižších otáčkách motoru. Koptéra se s nimi lépe „zakousne“ do vzduchu a dobře proletí zatáčku, proto se s nimi občas potkáte na freestyle koptérách. Na druhou stranu jsou čtyřlisté vrtule pomalé a efektivita také za moc nestojí. Třílisté vrtule jsou zlatý střed a jsou nejpoužívanější. Zabírají hezky v celém rozsahu plynu a mají hladký chod. Oproti dvoulistým vrtulím také méně vibrují. Třílisté vrtule se používají na všech velikostech koptér od nejmenších toothpicků po 7″ long-range.

Další parametr je velikost vrtule. Velikost vrtule se volí dle použitého rámu a motorů. Čím větší vrtule, tím větší má nároky na motor. Podle velikosti vrtule většinou volíte celou výbavu koptéry. Posledním parametrem je stoupání. Stoupání by mělo značit, o kolik se vrtule posune dopředu při jedné otočce. Vrtule s nižším stoupáním reagují dobře při nižších hodnotách plynu a hodí se na freestyle. Vrtule s vysokým stoupáním zvýší maximální rychlost koptéry a používají se hlavně na závodech.

Označení vrtulí není žádná věda. Setkáte se se dvěma druhy značení. První používá Gemfan a Dalprop. Obvykle se setkáte např. s 5046, 5125, 51477, 4023,… První dvojčíslí znamená velikost, konkrétně průměr v palcích (50 = 5″). Zbytek čísel potom vyjadřuje její stoupání (25 = 2,5″, 477 = 4,77″). HQProp používá označení jako 5×4.3×3, T5x2x3 nebo 4.8×3.4×4. První číslo je velikost v palcích, druhé číslo je stoupání a třetí číslo je počet listů. Předpona T znamená, že má vrtule tzv T-Mount – uchycení pomocí 2 šroubů. T-mount se používá většinou na menších vrtulích a motorech. U některých vrtulí se setkáte s označením BN (Bullnose), to znamená, že na koncích listů nejsou špičky, ale listy vypadají, jako by byly původně větší, ale někdo je zkrátil. To vede k vyššímu tahu, ale samozřejmě nižší efektivitě a tím pádem vyšší spotřebě. Bullnose vrtule se v dnešní době používají u Cinewhoopů s ducty.

Setkat se můžete také se skládacími vrtulemi. Ty mají tu výhodu, že se koptéra snadněji přenáší a je menší šance, že se zachytí ve stromě. Výhodou také je, že se vrtule při kontaktu s překážkou sklopí, místo aby se ji snažila proseknout. Vrtule tak mohou občas trochu víc vydržet. Nevýhodou je vyšší cena a menší výběr.

Další díl