V této kapitole si ukážeme, jak postavit koptéru na rámu Rotorama Meffie. Meffie lze postavit jako venkovní koptéra s 1306-1408 motory a nebo na vnitřní létaní s 1106 motory. Tento build je myšlený primárně na ven jako malá koptéra na nošení GoPro kamery.
Pro stavbu použijeme komponenty:
- Rám: Rotorama Meffie
- Motory: BrotherHobby Tornado 1407 3600Kv
- FC: HGLRC Micro F4
- ESC: HGLRC Micro 28A
- Kamera: Foxeer Falkor
- Video vysílač: Eachine VTX03
- Anténa: TBS Triumph
- Přijímač: TBS Crossfire NANO
Při stavbě Meffie začneme s montáži motorů. Při přidělávání motorů je třeba dát si pozor na délku použitých šroubů. Obvykle se používají šrouby o 2-3mm delší, než je tloušťka ramena. Protože Meffie má spodní plato ze 3mm uhlíku, použijeme 6mm dlouhé šrouby. Kabely od motorů přichytíme k ramenům pomocí textilní izolační pásky. Lépe se nám pak bude měřit potřebná délka kabelů a stavba bude vypadat hezky.
V dalším kroku namontujeme regulátor. Regulátor dáme na distanční sloupky, aby pod ním bylo dostatek prostoru na prostrčení lipo pásku. Nad regulátor dáme opět distanční sloupky na které později přichytíme řidicí jednotku. Regulátor a řidicí jednotka jsou spolu spojeny piny a vzájemně se na sebe nacvakávají, orientace regulátoru je tedy spjata s orientací řidicí jednotky. Regulátor musíme natočit tak, aby USB na řidicí jednotce mířilo do boku a bylo snadno přístupné. Před pájením kabelů si pocínujeme všechny plošky na regulátoru. Kabely si poté naměříme, zkrátíme, pocínujeme a připájíme na regulátor jeden po druhém. Při zkracování kabelů je třeba počítat s tím, že na spodní plato přijde bouda. Musíme si nechat tedy kabely dostatečné dlouhé, aby šla bouda na spodní plato pohodlně umístit a neskřípla žádný kabel.
Instalace řidicí jednotky na regulátor je velmi snadná, stačí ji jen nacvaknout a pojistit pomocí matek. HGLRC Micro F4 má plošky na UART zespodu. Pokud tedy máte v plánu připojovat smart-audio, GPS nebo něco jiného, je třeba napájet kablíky na desku než je dáte na regulátor. V našem případě nic takového pájet nebudeme a můžeme desku bez obav namontovat. Na řidicí jednotku nalepíme oboustrannou přijímač a připojíme. Naměříme si délku kabelů ke kameře a také připojíme na řidicí jednotku.
V dalším kroku si připravíme boudu. Tento Meffie bude na freestyle a bude vozit Gopro. Použijeme tedy tištěný držák na kameru a pigtail. Model držáku je ke stažení na Thingiverse. Do boudy namontujeme kameru a držák. Do držáku přiděláme pigtail. Při přidělávání pigtailu je třeba použít zipties nebo šrouby s plochou hlavou. Pokud použijeme šrouby s vysokou hlavou, anténa nepůjde úplně dotáhnout. Video vysílač přichytíme zespodu na držák kamery pomocí oboustranné lepicí pásky. Boudu přiložíme ke spodku koptéry a naměříme si potřebnou vzdálenost kabelu od video vysílače. Je lepší nechat kabely o kousek delší, aby se nám s rozloženou koptérou dobře pracovalo. Trojici kabelů pak obalíme malým kouskem textilní pásky.
Koptéru zapojíme podle následujícího schématu.
Nakonec koptéru smontujeme dohromady. Na rameno dáme dvě stahovací pásky a pomocí smršťovací bužírky k nim přichytíme anténu. Silový kabel s XT60 nebo XT30 je vhodné přichytit k ramenu. Pokud by byl silový kabel pouze napájen na regulátor, při větší havárii, při které baterka vyletí, by se mohlo stát, že se z regulátoru utrhnou měděné plošky a regulátor se zničí.
V této stavbě protáhneme silový kabel dozadu a chytneme ke spodnímu platu pomocí stahovací pásky. Na spodek rámu dáme gumovou podložku, která zmenší šanci vylétnutí baterie. Podložka je také dostatečně vysoká a schová hlavy šroubů.
Nyní stačí koptéru nastavit, namontovat vrtule a je připravena k letu.