Stavba – Mefisto V2

V této kapitole si ukážeme, jak postavit koptéru na rámu Rotorama Mefisto V2.

Pro stavbu použijeme komponenty:

Na začátku si připravíme veškeré potřebné vybavení a rozbalíme komponenty. Prvním krokem je přidělání motorů k ramenům. Při přidělávání motorů je třeba dát si pozor na délku použitých šroubů. Ne vždy jsou šrouby, které jsou v balení s motorem, vhodné. Pokud použijeme moc krátký šroub, snadno strhneme závit na motoru. Při použití dlouhého šroubu se můžeme šroubem dostat až do vinutí motoru a motor zničit. Obvykle se používají šrouby o 2-3mm delší, než je tloušťka ramena. Protože Mefisto V2 má ramena ze 5mm uhlíku, použijeme 8mm dlouhé šrouby.

 

Po přišroubování motorů je vhodné uchytit kabely od motorů k rámu. Jednak se nám při stavbě nebudou plést pod ruce a lépe se nám bude pak odhadovat požadovaná délka kabelů. Kdo chce, může použít na ramena Race Wire a pro ty, kteří si chtějí se stavbou opravdu vyhrát, je tu oplet. V tomto návodu se spokojíme s uchycením kabelů pomocí textilní pásky.

Když máme motory přidělané, namontujeme na střední plato regulátor. Pro montáž regulátoru použijeme 8mm dlouhé šrouby, na které našroubujeme plastové matky. Na matky potom položíme regulátor a na konec zašroubujeme M3 softmount. Gumové distanční sloupky pomůžou odfiltrovat vibrace z motorů a je vhodné je používat. Orientaci regulátoru volíme tak, aby do rámu dobře pasoval a aby se pohodlně stavěl. Vždy, když stavíte koptéru a plánujete někudy vést kabely, ověřte si, že nebudou překážet zbylé části rámu. Po namontování regulátoru na střední plato, složíme spodek rámu dohromady. Spodním platem protáhneme všech šest šroubů, nasadíme ramena a nakonec nahoru dáme střední plato. Poté do středního plata zasadíme matky a šrouby dotáhneme. Na zbylé 4 šrouby můžeme provizorně našroubovat matky, aby šrouby nevypadávaly a rám se nerozpadal.

Když máme rozmyšlené, jak bude regulátor orientovaný a kudy povedou kabely, je čas začít pájet. Vždy, než začnete pájet kabel na plošku nebo dva kabely k sobě, je potřeba si obě strany důkladně pocínovat. Přiložte páječku a cín na plošku a chvilku počkejte. Když se pad zahřeje na dostatečnou teplotu, cín se na něj začne chytat a hezky se přes celý pad rozlije. Když jsou všechny pady regulátoru pocínované, začneme s pájením kabelů. Z kraje si vezmeme první kabel, naměříme si jeho délku a zkrátíme ho. Při zkracování kabelů nesmíme zapomenou na místo pro boudu. Oholíme bužírku, důkladně konec kabelu pocínujeme a připájíme na plošku. Takto připájíme všech 12 kabelů. Kabely doporučujeme zkracovat po jednom, vždy poté, co předchozí kabel napájíte k regulátorů, lépe se pak odhaduje délka, na kterou je třeba zkrátit. Kabely není dobré nechávat moc dlouhé, mohly by se připlést do vrtulí, ale ani moc krátké, aby byly napnuté. Kabely by měly mít lehce vůli.

Po napájení všech 12 kabelů je čas se přesunout k dalšímu kroku. Než ale začneme montovat do stacku řidicí jednotku a regulátor zakryjeme, je třeba si rozmyslet, zda-li nebudeme potřebovat na regulátor připájet ještě něco dalšího. V našem případě napájíme na regulátor kromě motorů ještě kabel s konektorem XT60. Opět je třeba si kabel i plošky na regulátoru nejprve důkladně pocínovat a až poté je pájet k sobě. Je dobré přívodní kabel přidělat k nějaké části rámu (například k rameni) pomocí textilní lepenky nebo stahovací pásky. Při větším nárazu, kdy baterie vyletí z rámu (což by se běžně stávat nemělo), je výrazně menší šance, že baterie s sebou vezme i přívodní kabel a utrhne pady na regulátoru. Na spodek rámu je dobré dát silikonovou podložku pod baterii, která zvětší tření mezi rámem a baterií a pomůže udržet baterii na svém místě.

Po připájení kabelu s konektorem XT60 je čas na montáž řidicí jednotky. V případě této kombinace regulátoru a řidicí jednotky je montáž velmi jednoduchá. Stačí regulátor a řidicí jednotku propojit pomocí 8 pinového kablíku. Před propojením si zkontrolujte pinout regulátoru i řidicí jednotky. Řidicí jednotku umístíme na softmount a pojistíme pomocí plastových matek. Je dobré orientovat řidicí jednotku takovým způsobem, aby bylo přístupné USB. V našem případě bude USB mířit na pravou stranu.

Po namontování řidicí jednotky začneme s přípravou boudy. Pro uchycení kamery do rámu je nutné použít redukci, které je součástí balení kamery.

U video vysílače opatrně odstřihneme část ochranné bužírky a odpojíme pigtal. Místo pigtailu do konektoru nacvakneme anténu Foxeer Lollipop a konektor opět zaizolujeme bužírkou nebo páskou.

Video vysílač pomocí oboustranné lepicí pásky přichytíme k 3D vytištěnému držáku a pojistíme pomocí stahovací pásky. Model držáku je ke stažení na thingiverse. Pokud nevlastníte 3D tiskárnu a nemáte možnost si nechat příslušenství vytisknout, nebojte se nás kontaktovat emailem a držák vám vytiskneme. Když máme video vysílač a kameru připravenou, smontujeme boudu a nainstalujeme komponenty jako na obrázku. Vždy se snažte mít anténu s video vysílačem uspořádanou tak, aby se při rozebírání nenamáhal koaxiální kabel mezi anténou a video vysílačem. Takto při sundávání boudy pouze odpojíme konektor video vysílače a kamery a boudu pohodlně odložíme.

Když je bouda poskládaná, zbývá už jen propojit kameru a video vysílač se zbytkem koptéry. Boudu položíme blízko ke zbytku koptéry a naměříme si požadovanou vzdálenost kabelů. Čím jsou kabely kratší, tím hůře se s nimi pracuje a hůře se koptéra staví, ale vypadá to lépe. Pokud jsou kabely dlouhé moc, nevypadá to hezky a může se stát, že kabel vyleze ze středu koptéry ven a připlete se do vrtulí. Doporučujeme pro začátek počítat s rezervou kabelu zhruba 1cm. Centimetr kabelu navíc nám dává dostatek prostoru pro manipulaci a zároveň koptéra vypadá hezky a nikam nic neleze.

Připojení kamery a video vysílače je poměrně jednoduché. Z kamery použijeme tři kabely. Vcc připojíme na Omnibus na pad označený 8V, GND kamery připojíme na GND na Omnibusu vedle padu s 8V a VID připojíme na pad s označením Vin. VSEN není potřeba zapojit a kablík můžeme ustřihnout. Na video vysílači použijeme piny označené + G V a T. Piny + a G slouží pro napájení video vysílače. Napájení připojíme na Omnibus na pady 8V a GND stejně jako kameru. Video výstup označený V připojíme na Omnibus na Vout. Kablík označený T připojíme na Omnibus na pad označený S/A.

Nyní už můžeme Mefista složit.  Z rámu sundáme pomocné matky, které jsme tam na začátku dali. Opatrně, nejlépe pomocí pinzety, zapojíme konektor kamery, umístíme boudu na své místo a sešroubujeme.