Stavba – Mefo

V této kapitole si ukážeme, jak postavit koptéru na rámu Rotorama Mefo.

Pro stavbu použijeme komponenty:

Při stavbě koptéry na rámu Mefo nejprve namontujeme motory na ramena. Při přidělávání motorů je třeba dát si pozor na délku použitých šroubů. Ne vždy jsou šrouby, které jsou v balení s motorem, vhodné. Pokud použijeme moc krátký šroub, snadno strhneme závit na motoru. Při použití dlouhého šroubu se můžeme šroubem dostat až do vinutí motoru a motor zničit. Obvykle se používají šrouby o 2-3mm delší, než je tloušťka ramena. Protože Mefo má ramena ze 4mm uhlíku, použijeme 6mm dlouhé šrouby. Kabely od motorů přichytíme k ramenům pomocí textilní izolační pásky. Lépe se nám pak bude měřit potřebná délka kabelů a stavba bude vypadat hezky.

Po přidělání motorů na ramena si připravíme spodní plato s regulátory. Protože HGLRC regulátor a FC jsou spojeny pomocí pinů, musí spolu desky být spojeny co nejpevněji, aby se zabránilo jejich vzájemnému pohybu a ulomení pinů z desky. Použijeme jeden dlouhý šroub skrz celý stack. Na spodní plato dáme distanční sloupek, aby bylo pod regulátorem dostatek prostoru na prostrčení lipo pásku. Při montáži regulátoru je třeba myslet na to, že řidicí jednotka na něj jde umístit pouze jedním způsobem a že USB by mělo směrovat do boku.

Po namontování regulátoru složíme rám. Prostrčíme šrouby skrz spodní plato a nasuneme na ně ze shora ramena. Ramena si dočasně chytneme pomocí matek. Rozmyslíme si, kudy povedou kabely od motorů k regulátorům, naměříme potřebnou vzdálenost a zkrátíme. Vždy je třeba mít na paměti to, že na rám přijdou bočnice. Je tedy třeba pro ně nechat místo a netáhnout tudy kabely. Kabely kolem bočnic by měly být volné. Napnutý kabel se o ostrou hranu bočnice snadno prodře a zkratuje se na rám. Důkladně si pocínujeme konce kabelů a pady na regulátoru a poté kabely od motorů připájíme.

 

V dalším kroku na regulátor připojíme silový kabel s konektorem. Zde je třeba si pořádně pocínovat konec kabelu a pájecí plošky. Pájecí pady pohltí hodně tepla, je tedy třeba mít páječku na místě dostatečně dlouho, než se pad prohřeje a cín se na něj rozlije. Silový kabel pak uchytíme k rameni pomocí textilní pásky nebo stahovacího pásku. Při nárazu, kdy baterie odletí z koptéry, energii letící baterie pohltí stahovací pásek a výrazně se zmenší šance, že se utrhnou pájecí plošky z regulátoru.

 

Po přípravě spodní části koptéry se pustíme do stavby boudy. Při stavbě boudy použijeme držák video vysílače a pigtailu vytištěný na 3D tiskárně. Model je dostupný na thingiverse. Před stavbou boudy si připravíme video vysílač. Odpojíme původní antenů a na konektor nacvakneme pigtail. Protože je konektor malý a mohlo by se snadno stát, že se vycvakne, video vysílač zasmrštíme do bužírky. Video vysílač uchytíme na vytištěný držák pomocí oboustranné lepicí pásky a pojistíme stahovacím páskem. Pigtail vložíme do připraveného otvoru a uchytíme pomocí dvou stahovacích pásků. Poté do bočnic namontujeme kameru.

 

Po přípravě boudy zapojíme řidicí jednotku podle schematu.

Z řidicí jednotky budeme napájet video vysílač a zapojíme do ni signální kabely z video vysílače a kamery a kabel pro ovládání video vysílače. Také si připravíme RC přijímač. Ten nalepíme na řidicí jednotku oboustrannou lepicí páskou. Naměříme si vzdálenost kabelů a připájíme na řidicí jednotku.

Poté, co připájíme na řidicí jednotku veškeré kabely, koptéru složíme. Řidicí jednotku nacvakneme na regulátor a pojistíme pomocí matek. RC přijímač pak nalepíme na vrch stacku na řidicí jednotku. Sundáme matky, které nám do teď držely ramena a nasadíme boudu (pozor na pigtail).

Na dvě přední ramena dáme stahovací pasky, vedle kterých umístíme antény RC přijímače. Antény spolu se stahovací páskou zasmrštíme do bužírky.

 

Rotorama Mefo je postavený. Nyní stačí ho nastavit a je připravený k letu.