Stavba – Diatone Roma 5″ HD

V této kapitole si ukážeme, jak postavit koptéru na rámu Diatone Roma 5″ HD. Rám je navržený pro použití s digitálním systémem DJI FPV. Je krásně zpracovaný a určený zejména pro freestyle. Velmi pěkné jsou plastové doplňky. Rám však patří k těm složitějším a vzhledem velkému množství různých délek šroubů je vhodné mít návod pro složení rámu po ruce.

Pro stavbu použijeme komponenty:

Na začátku stavby si složíme rám tak, aby držel pohromadě, nerozpadal se a my na něj mohli snadno montovat jednotlivé komponenty. Do středu dáme dlouhé šrouby, na které pak budeme nasouvat regulátory s řídicí jednotkou.

 

 

 

Když máme základ postavený, přišroubujeme na rám motory.  Při přidělávání motorů je třeba dát si pozor na délku použitých šroubů. Pokud použijeme moc krátký šroub, snadno strhneme závit na motoru. Při použití dlouhého šroubu se můžeme šroubem dostat až do vinutí motoru a motor zničit. Obvykle se používají šrouby o 2-3mm delší, než je tloušťka ramena. Součástí rámu jsou praktické plastové kryty s lepenkou. Kabely motoru se protáhnou skrz kryt a jsou tak chráněné před případným přeseknutím ohnutou vrtulí.

 

Když jsou motory na svém místě, začneme s přípravou stacku. Na středové dlouhé šrouby nasuneme regulátor se softmountem. Před pájením je třeba si zkontrolovat, zda-li je mezi regulátorem a rámem dostatek prostoru (cca 5mm). Při pádu může softmount zapružit a deska by se v takovém případ neměla rámu dotknout. Když je regulátor na svém místě, všechny plošky, na které budeme pájet, si pořádně pocínujeme. Kabely od motorů pájíme po jednom. Vždy si naměříme vzdálenost, kabel zkrátíme, oholíme bužírku, pocínujeme a připájíme. Pro napájení motorů stačí, když oholíme 1-2mm bužírky. Pokud oholíme bužírky víc, po pocínování je lepší oholenou část zkrátit. O rámu Diatone Roma je třeba mít na paměti plastové doplňky. Jedním z nich je i kryt stacku. Kabely od motorů musí být dostatečně dlouhé, aby šel pak plastový kryt snadno nasadit a kabely od motorů nepřekážely. Dále je třeba si připravit hlavní přívodní kabely a kondenzátor, který je u 6S koptér nutnost a u 4S koptér velmi doporučený. Bohužel v tomto rámu není pro umístění kondenzátoru moc místa. V této stavbě jsme tedy vybrali menší kondenzátor, který jsme uchytili hned za regulátor. Velikost a pozici kondenzátoru je třeba vybírat s ohledem na budoucí umístění DJI FPV letové jednotky.

 

Když máme regulátor hotový, připravíme si zadní část koptéry – DJI FPV letovou jednotku s GPS modulem a přijímačem. DJI FPV jednotka je uchycena v 3D tištěném držáku. Pro připojení DJI FPV letové jednotky k řídicí jednotce použijeme kabel, který je součástí stacku. Protože nebudeme používat SBUS výstup DJI jednotky, signálový SBUS kabel odstraníme. Na stejné sloupky jako držák pro DJI FPV jednotku se nasouvá i držák GPS modulu a antény pro Crossfire. Vzhledem k délce kabelu od antény je třeba přijímač umístit na DJI FPV jednotku. Po nacvaknutí antén je dobré si je pojistit proti vypojení. Na to jsme navrhnuli malý držák, který se vsune mezi letovou jednotku a sloupky. Najdete ho na thingiverse.

V dalším kroku nainstalujeme na rám zadní část a zapojíme řídicí jednotku. Do řídicí jednotky zapojíme konektor z DJI FPV letové jednotky a z regulátorů, nasuneme ji na šrouby a zajistíme pojistnou matkou. Vzhledem k délce šroubů můžeme mezi řídicí jednotku a regulátor dát ještě nízké gumičky, které nám zvětší prostor mezi deskami. Pak si naměříme vzdálenost kabelů od Crossfire přijímače, zkrátíme a připájíme. Jednotlivé komponenty k řídicí jednotce zapojíme dle schématu v návodu k desce.

Nyní je koptéra z velké části hotová. Složíme přední klec pro kameru a nainstalujeme ji na zbytek rámu.

Před nasazením plata nacvakneme antény do řídicí jednotky a ideálně je pojistíme proti vypadnutí. Na sloupek nasadíme plastový držák kabelů a volné kabely provlékneme. Na horní plato přiděláme držák pro Gopro. Pak můžeme horní plato nasadit na zbytek dronu, umístit DJI antény do připravených výřezů a přišroubovat. Po nalepení protiskluzové podložky pod baterii si promyslíme, jak budeme baterii na dron dávat a podle toho přizpůsobíme délku hlavního napájecího kabelu. Po zkrácení kabelu na vhodnou délku napájíme XT60 konektor. Boční chrániče lze nacvaknout i na postavenou koptéru. K USB se tak dá snadno dostat.

Koptéra je postavená a po nastavení připravená k letu.