Stavba – Shark

V této kapitole si ukážeme, jak postavit koptéru na rámu Rotorama Shark.

Pro stavbu použijeme komponenty:

Na začátku si připravíme veškeré potřebné vybavení a rozbalíme komponenty. Prvním krokem je přidělání motorů k ramenům. Při přidělávání motorů je třeba dát si pozor na délku použitých šroubů. Ne vždy jsou šrouby, které jsou v balení s motorem, vhodné. Pokud použijeme moc krátký šroub, snadno strhneme závit na motoru. Při použití dlouhého šroubu se můžeme šroubem dostat až do vinutí motoru a motor zničit. Obvykle se používají šrouby o 2-3mm delší, než je tloušťka ramena. Protože Shark má ramena ze 5mm uhlíku, použijeme 8mm dlouhé šrouby. Po přišroubování motorů je vhodné uchytit kabely od motorů k rámu. Jednak se nám při stavbě nebudou plést pod ruce a lépe se nám bude pak odhadovat požadovaná délka kabelů. Pro ty, kteří si chtějí se stavbou opravdu vyhrát, je tu oplet. V tomto návodu se spokojíme s uchycením kabelů pomocí textilní pásky.

Stack přiděláme pomocí dlouhých šroubů. Na šroub našroubujeme 6mm distanční sloupek, aby mezi ESC a spodním platem bylo dostatek místa na pásek na baterii. Na distanční sloupky dáme regulátor a pojistíme matkou. Před pájením kabelů si všechny plošky na regulátoru řádně pocínujeme. Naměříme si délku kabelů, zkrátíme, pocínujeme a připájíme na regulátor. Na pořadí nezáleží. Směr rotace motorů a pořadí motorů lze potom změnit v nastavení řidicí jednotky a regulátorů.

Po připájení regulátorů začneme chystat řidicí jednotku.

Do regulátoru zapojíme konektor, dáme do stacku řidicí jednotku a naměříme si potřebnou délku kabelů. Kabely pak zkrátíme a připájíme na řidicí jednotku. Z ESC použijeme pouze zem, napětí baterie a signální vstupy. Koptéru zapojíme podle schématu.

Když máme konektor na řidicí jednotku napájený, zapojíme ho do regulátoru a řidicí jednotku dáme do stacku a pojistíme matkou. 

V dalším kroku začneme chystat boudu. Boudu nejdříve složíme dohromady. Poté namontujeme kameru a na zadní sloupky nasuneme držák antény. Poté si připravíme video vysílač. Odcvakneme původní anténu a nandáme Foxeer Lollipop. Případně prodloužíme drátky od video vysílače a ty nepotřebné odpájíme. Poté video vysílač zasmrštíme do bužírky, aby se anténa samovolně neodpojila. Anténu zasuneme do připraveného držáku a video vysílač přichytíme pomocí oboustranné lepicí pásky.

 

Připravenou boudu přiložíme k tělu koptéry a naměříme si potřebnou délku kabelů od kamery a video vysílače. Kabely od video vysílače můžeme nechat delší, aby se nám s rozebranou koptérou dobře pracovalo. Protože konektor kamery lze odpojit, tyto kabely můžeme zkrátit více.  Po změření délky, odpojíme konektor kamery a připájíme na řidicí jednotku. Poté připájíme i kabely od video vysílače.

Nakonec zapojíme konektor kamery a přišroubujeme boudu. Silový kabel s XT60 přiděláme k rameni například pomocí textilní lepenky nebo stahovací pásky. 

Nyní stačí připojit přijímač, koptéru nastavit a je připravena k letu.