Rozdělení závodních dronů

Závodních dronů je celá řada. Závodní drony můžeme rozdělit podle velikosti a podle způsobu použití, protože každý dron se hodí na něco trochu jiného.

Podle velikosti

Jedním z nejdůležitějších parametrů dronu je jeho velikost. Velikost dronu se velmi často označuje číslem, diagonální vzdáleností motorů v milimetrech. Další způsob označení velikosti dronu je podle maximální velikosti vrtulí, které lze na dronu použít.

Tiny Whoop

Tiny Whoop se nazývají nejmenší FPV koptérky. Rozteč motorů mají 65mm a váží necelých 30gramů. Motory jsou stejnosměrné kartáčové (brushed) a spolu s řidicí jednotkou je pohání 1S baterie. Díky své nízké hmotnosti a krytým vrtulím je Tiny Whoop naprosto bezpečný. Nemusíte se bát, že někoho zraníte nebo něco rozbijete. Tyto koptérky jsou určeny především do vnitřních prostor. Ideální na létání v obýváku nebo kanceláři. Brzy zjistíte, že běžná místnost je plná překážek a pokoj se stane závodní tratí. Skvělá zábava pro zimní večery a obědové pauzy. Tiny Whoop je také vhodný pro první seznámení s FPV a závodními drony. Pořizovací cena je relativně nízká, stavba jednoduchá a koptérka vydrží nejeden pád.

Brushless Whoop

Brushless Whoop, někdy také označovaný jako Power Whoop, je koptérka velikosti Tiny Whoopa, která používá bezkartáčové (brushless) motory velikosti 0603-0803. Brushless Whoop je napájen 1S nebo 2S bateriemi. Oproti Tiny Whoopovi je rychlejší a malinko těžší. Primárně je určený do vnitřních prostor, ale i venku si s ním polétáte. Dron už má dostatečný výkon na to, aby s ním šli dělat flipy a další akrobatické prvky. S Brushless Whoopem si užije spoustu zábavy i zkušený pilot.

2″-3″

Koptérky pro 2″-3″ vrtule mívají rozteč motorů 100-150mm a sestavená koptérka s baterkou obvykle váží do 150gramů. Používají se motory velikosti 1103-1106, pro výkonnější sestavy pak 1402-1408. Koptéra bývá napájena 2S, 3S nebo 4S baterií s kapacitou 400-650mAh. Tato velikost je ideální do tělocvičny, na zahradu nebo hřiště. Koptéra je rychlá a obratná, přitom stále ještě relativně malá a lehká. Koptéra této velikosti už unese digitální HD video přenos nebo i malou HD kameru.

3″-4″

3″-4″ koptéry mívají rozměr od 130-150mm. Používají se motory 1306-1408 spolu s 3S nebo 4S baterií o kapacitě 550-850mAh. Letová hmotnost koptéry je kolem 250gramů. Je velmi rychlá a extrémně obratná. Koptéra této velikosti se hodí ven nebo do velké tělocvičny, kde nenechá chladné ani ty nejzkušenější piloty. Při závodech lze použít na technické tratě. Takováto koptéra už bez problému unese HD kameru.

Ultralight 5″

Když je 4″ málo a 5″ moc. Ultralight 5″ má letovou hmotnost 250-300 gramů. Používá 20x20mm stacky a motory velikosti 1507-2004. Tato kategorie vyniká zejména svou dobou letu, která může být bez větších problémů i 10 minut a více. Koptéra je tak vhodná na klidné létání („cruising“) nebo long-range. Často se na takovou koptéru dává hybridní kamera jako Runcam Split nebo odlehčené naked Gopro. Výhodou lehké 5″ koptéry je také její malá hlučnost.

5″

Toto je nejrozšířenější kategorie mezi FPV drony. Koptéra má rozměr 210-260mm, váží kolem půl kila a snadno letí i 160kilometrů v hodině. Používají se 4S nebo 6S baterie. Kapacita bývá 1300-1800mAh pro 4S, 850-1300mAh pro 6S baterie. Motory jsou běžné 2205-2307. S 5″ koptérou se létá výhradně venku, ať už létáte freestyle nebo závody. Ideálním prostorem je otevřená louka. S touto velikostí létají jak začátečníci, tak i nejlepší piloti světa.

6″ a větší

Koptéra s většími vrtulemi není obvykle tak obratná a rychlá jako koptéra s 5″, ale má větší tah a lepší efektivitu. 6″ vrtule se občas používají na těžších koptérách na freestyle. 6″ a 7″ vrtule se díky lepší efektivitě používají často na long range dronech. Drony s 6″ vrtulemi se také používají na závodech světové úrovně jako Drone Champions League nebo Drone Racing League.

Podle určení

Byť FPV dron je ve svém užití velmi univerzální a s čímkoli lze létat cokoli, jsou jisté prvky, které mohou být pro určitý styl létání výhodou. Z hlediska použití můžeme koptéry rozdělit na závodní, freestylové a long-range.

Race

Koptéry pro použití na závodních tratích se staví co možná nejlehčí, nejrychlejší a nejobratnější. Rámy jsou minimalistické, baterka je zpravidla přidělána na koptéře zespodu. Používají se motory s Kv 1700-1900 v kombinaci s 6S baterií a vrtule s velkým stoupáním. Závodní rámy mají často úzká vyměnitelná ramena, protože zlomený rám není na závodech nic neobvyklého. Zkušený pilot v závodním tempu vybije baterii zhruba za minutu a půl. Na závodní dron se většinou HD kamera nedává.

Freestyle

Freestyloví piloti se rádi pochlubí svým létáním a to jedině v HD videu. Freestyle dron má tak ve většině případů držák HD kamery. Aby se lépe přistávalo, mívá freestyle koptéra baterii přidělanou nahoře. Baterie na horním platu také posouvá těžiště blíže k ose vrtulí a s dronem se dělají lépe nejrůznější akrobatické triky. Freestyle rám bývá oproti tomu závodnímu větší, robustnější a těžší. Vetší hmotnost koptéry při freestyle létání oproti tomu závodnímu tolik nevadí. Naopak větší setrvačnost dronu se dá využít pro různé triky a let působí více uhlazeně a plynule. Používají se motory s Kv kolem 2300 a vrtule s menším stoupáním. Koptéra nemá tak velkou maximální rychlost, ale živě reaguje i při nižších otáčkách motoru. Rám určený pro freestyle bychom doporučili začínajícím pilotům, protože je odolnější a snáze se staví.

Long-range

Long range je létání na dlouhou vzdálenost. Kvůli efektivitě se používají 6″ nebo 7″ vrtule. Rám má dlouhá ramena a držák na HD kameru. Občas je koptéra vybavena GPS. Létání long range vyžaduje dobrou znalost svého vybavení a jistou dávku zkušeností, jinak se může velmi snadno stát, že o drona přijdete. Long range rozhodně nedoporučujeme začínajícím pilotům.

Další díl