Brýle

FPV brýle jsou takovým vaším pomyslným kokpitem a spolu s kamerou mají nejdůležitější roli v celkovém vizuálním zážitku z létání. Záleží na provedení brýlí, velikosti obrazu i na vestavěném přijímači. FPV brýle můžeme rozdělit na dvě hlavní kategorie, s jedním displejem (takzvané krabicové brýle) a klasické brýle se dvěma displeji.

Velikost obrazu

Před koupí brýlí je dobré si ujasnit, co od nich očekáváte. Pokud co největší obraz, budou to některé z krabic s jedním displejem. Obraz těchto brýlí pokryje většinu vašeho zorného pole a více se to podobá VR. Na druhou stranu analogový obraz má docela mizerné rozlišení, takže nelze očekávat VR zážitek v kvalitě Oculus Rift nebo HTC Vive.

Eachine VR D2 Pro

Brýle se dvěma displeji naopak nabízí menší obraz, což je ale na závodění vhodnější, protože máte celou scénu před sebou a oči nemusí kmitat po velkém obraze. Je to ale subjektivní záležitost a každému vyhovuje něco jiného, nejlepší je zastavit se na některých závodech a vyzkoušet si různé brýle na vlastní oči. Velikost obrazu udává parametr FOV (field of view) ve stupních.

Skyzone SKY02S V+

Poměr stran

Při výběru brýlí máte v zásadě na výběr poměry stran 4:3 a 16:9. Nutno podotknout, že pro dosažení nejlepších výsledků je potřeba mít i kameru se stejným poměrem stran. Pokud se bude poměr stran kamery a brýlí lišit, obraz bude deformovaný. Jestli 4:3 nebo 16:9 je opět věc vkusu a každému sedí něco jiného, nejlepší je si to vyzkoušet a rozhodnout se podle vlastních preferencí.

Porovnání poměrů stran

 

Přijímač

Součástí FPV brýlí je přijímač analogového signálu na frekvenci 5,8GHz. Brýle Fatshark mají přijímač řešený jako vyměnitelný modul, který lze libovolně měnit. Některé video přijímače obsahují dva a více přijímacích modulů. Takové přijímače se nazývají diverzitní. Přijímač sleduje napětí na výstupu RSSI přijímacích modulů a přepíná mezi videi z jednotlivých modulů tak, aby na výstupu z přijímače bylo video z přijímacího modulu, který má největší sílu signálu. Diverzitní přijímače jsou výhodné, protože umožňují využití dvou různých antén. Typicky bývá jedna anténa všesměrová a druhá směrová.

Přijímač FuriousFPV True-D

Další díl