Brýle

FPV brýle jsou takovým vaším pomyslným kokpitem a spolu s kamerou mají nejdůležitější roli v celkovém vizuálním zážitku z létání. FPV brýle můžeme rozdělit na dvě hlavní kategorie, s jedním displejem (takzvané krabicové brýle) a klasické brýle se dvěma displeji. Krabicové brýle seženete v rozmezí 1000-3000Kč. Jsou vhodné jako první brýle pro začínající a rekreační piloty. Brýle mají relativně velký obraz, jejich nevýhodou jsou větší rozměry a hmotnost. Klasické FPV brýle se dvěma displeji jsou komfortnější. Obraz v nich bývá obvykle trochu menší, ale zase ostřejší. Cena takových brýlí je od 7000 do 16000Kč. Na co se při výběru brýlí zaměřit?

Displeje

S displeji trochu souvisí i velikost obrazu. Jak jsme již zmínili, krabicové brýle obvykle velikostí obrazu nad těmi klasickými vedou. Ne vždy platí, čím větší obraz, tím lepší. Při velkém obrazu se často stává, že kraje nevidíte ostře. Pokud je obraz opravdu velký, obraz nevidíte celý a při letu musíte koukat po displeji. Ideální je zlatá střední cesta, kterou poskytnou brýle od značek Fatshark nebo Skyzone. Pozor si je třeba dát u levnějších brýlí jako jsou Eachine EV100, kde je obraz už opravdu malý.

Dalším parametrem je rozlišení displejů. Full HD displeje na FPV brýlích nenajdete, ale protože analogový signál takovou kvalitu stejně nemá, není takové rozlišení ani potřeba. Takový standard je 800×480 pixelů. Ty nejlepší analogové brýle mají rozlišení 1280×960 pixelů. Naopak ty nejlevnější krabicové brýle mají rozlišení 480×320 pixelů, kde už je to na kvalitě obrazu trochu znát.

S displejem souvisí i poměr stran. Některé brýle mají poměr stran fixně daný 4:3 nebo 16:9, u jiných (obvykle krabicových) lze poměr stran přepnout, pak však vidíte po stranách černé pruhy. V dnešní době má většina kamer přepínatelný poměr stran a tak není problém kameru nastavit podle brýlí.

DVR

DVR (Digital Video Recorder) je zařízení, které nahrává obraz. DVR bývá součástí většiny brýlí a můžete si tak nahrát to co vidíte. Na těch nejlevnějších modelech však DVR často nenajdete. Nahraný obraz se hodí, pokud chcete někomu ukázat video z letu, občas může pomoct najít ztracený koptéru. Bohužel DVR obvykle nebývá příliš kvalitní. Hůře si poradí s výpadky signálu a komprese signálu na kvalitě taky nepřidá. Existují však i lepší DVR, které umí nahrávat v H264 a 60fps. Takové DVR mají třeba brýle DJI FPV, Orqa FPV.One nebo externí DVR Immersion Power Play.

Napájení

Některé (především krabicové) brýle mají integrovanou baterii, kterou nabíjíte ze zdroje nebo přes USB. To je výhoda především u začínajících pilotů, kdy nemusí řešit další baterii, konektory a její nabíjení. Nevýhodou je vyšší hmotnost brýlí. Klasické FPV brýle se obvykle napájejí z externí baterie. Brýle nejčastěji používají DC souosý konektor. Jedna z variant je použít přímo baterii pro FPV brýle, kterou si dáte do gumy od brýlí a máte ji na hlavě. Druhou variantou je použít delší kabel s XT60 a použít baterii, kterou si dáte do kapsy. Zde je třeba zjistit, jaké napětí brýle podporují. Při použití baterie s vysokým napětím můžete brýle zničit. Výhodou použití externí baterie je, že lze snadno vyměnit za jinou, nabitou a dál létat. Zároveň jsou brýle lehčí a komfortnější.

Video přijímač

Video přijímač (vrx), jak již název napovídá, přijímá video vysílané video vysílačem. Přijímač musí umět přijímat video na stejné frekvenci, na které ho video vysílač vysílá. Přijímače jsou buď integrované přímo v brýlích, ve formě modulů, které se do brýlí zapojí nebo externí, které s brýlemi spojíte kabelem.

Některé přijímače mají 2 nebo více antén. Lze je rozlišit na duální přijímače, diversitní přijímače nebo přijímače s fúzí. Duální přijímač je jeden přijímač se dvěma anténami. Jednou za čas přijímač přepne anténu na druhou a změří sílu signálu (RSSI). Pokud je příjem horší než na původní anténě, přepne zpět. Pokud je signál lepší, bude anténu využívat dále. Duálního přijímače využívají třeba 800D. Diversitní přijímače oproti tomu používají dva přijímače paralelně. Oba přijímače neustále přijímají obraz a vyhodnocuje se síla přijatého signálu. Na displejích se zobrazí obraz z toho přijímače, který má v danou chvíli lepší signál. Diversitní přijímač mají některé moduly do brýlí. Nejlepší přijímače s fúzí využívají dvou přijímacích modulů a obraz z nich dohromady kombinují. Tyto přijímače zároveň dopočítávají poškozený signál a redukují šum. Klasickým reprezentantem těchto modulů je Immersion Rapidfire, Skyzone Rapidmix nebo Clearview.

DJI FPV a Walksnail fungují od klasických přijímačů rozdílně. Brýle jsou spojené s letovou jednotkou a navzájem komunikují. Letová jednotka tak upravuje datový tok podle síly signálu a případně doposílá poškozené packety.

Při přijmu obrazu je třeba brát v úvahu spoustu věcí. Typ antén a jejich polarizaci, umístění a vyzařovací charakteristiku, o kterých si povíme v další kapitole. Obrovskou roli ale hraje vzájemná poloha přijímače a vysílače. Mezi vámi a koptérou by měla být ideálně přímá viditelnost. Jakákoli překážka citelně srazí sílu signálu a zkrátí dosah.

Další díl