ESC Configurator a Bluejay

ESC Configurator je webové rozhraní pro nastavování regulátorů s firmwary BlHeli_S a Bluejay. Konfigurátor bohužel nepodporuje BlHeli_32. Online konfigurátor se hodí především pokud regulátory nastavujete zřídkakdy. Není tak potřeba si do počítače instalovat aplikaci.

Bluejay je alternativní firmware pro regulátory, které používají BlHeli_S. Bluejay podporuje funkce, které BlHeli_S nemá a jsou dostupné jen v pokročilejším BlHeli_32. Díky Bluejay tak můžete ze svých BlHeli_S regulátorů dostat maximum. Hlavní funkcí je podpora bidirectional Dshot, díky kterému Betaflight může používat RPM filtry. Řídicí jednotka tak lépe filtruje vibrace což napomáhá lepšímu letovému projevu. Za zmínku také stojí podpora úvodních melodií a nastavení PWM frekvence. Bluejay lze do regulátorů nahrát pomocí ESC Configuratoru nebo samostatné aplikace Bluejay configuratoru. Mějte na paměti, že špatným flashováním nebo nastavením regulátoru můžete regulátor poškodit.

V tomto článku si ukážeme jak nastavit regulátor přes ESC Configurator, jak nahrát do BlHeli_S regulátoru firmware Bluejay a vysvětlíme si jednotlivé parametry Bluejay firmwaru. V tomto článku budeme používat prohlížeč Google Chrome.

ESC Configurator najdete ZDE. Zapojíte do dronu baterii a USB. V pravém horním rohu klikneme na Select Serial Port. Otevře se nám okno, kde se zobrazí připojené seriové porty. Vybereme ten s nápisem Betaflight a klikneme na připojení.

V pravém horním rohu máme načtený port a klikneme na tlačítko Connect.

Otevře se nám úvodní okno, kde můžeme vyzkoušet otáčení jednotlivých motorů. Nás bude zajímat tlačítko Read Setup.

Po kliknutí na Read Setup se zobrazí konfigurace jednotlivých regulátorů. V levé části je nastavení společné pro všechny regulátory. V pravé části jsou jednotlivé regulátory a jejich individuální nastavení. Pro nahrání Bluejay firmware klikneme v pravém dolním rohu na Flash All.

Zobrazí se nám okno, ve kterém vybereme firmware, který chceme nahrát. V prvním řádku zvolíme firmware Bluejay. V druhém řádku volíme typ ESC. Ten necháme tak jak je. Třetí je verze firmware. Tam vybereme tu horní – nejnovější. Poslední řádek je frekvence PWM. Na rozdíl od BlHeli_32 se PWM frekvence nedá nastavit, ale volí se hned při flashování firmware. Větší PWM frekvence znamená častější spínání motorů. To přináší výhody především u motorů s vysokými otáčkami. Obecně platí, že vyšší PWM frekvence má za následek hladší chod motorů a lepší účinnost. Na druhou stranu vyšší PWM frekvence má za následek menší výkon motorů a menší kroutící moment při nízkých otáčkách. Pokud nevíte kterou frekvenci vybrat, volte 96kHz pro malé toothpicky a tinywhoopy, 48kHz pro 3″ a 4″. 24kHz vyberte pro závodní a freestylové 5″. BlHeli_S používá standardně frekvenci 24kHz.

Po vybraní firmware a parametrů nahrajeme firmware do regulátorů kliknutím na tlačítko Flash a počkáme, než se firmware do regulátorů nahraje.

V levé části jsou opět parametry společné pro všechny regulátory. V pravé části individuální nastavení jednotlivých regulátorů. Funkce bidirectional DShot je podporována automaticky a je třeba ji zapnout v Betaflight configuratoru.

Prvními ze společných parametrů jsou Minimum a Maximum startup power. Zde se nastavuje, jak silně se snaží regulátor roztočit stojící motor. Pokud vše funguje jak má, není třeba tyto parametry měnit. U některých menších motůrků se může stát, že pocukávají, než se roztočí. Zvýšením hodnoty minimum startup power se tomuto dá předejít. Maximum startup power limituje proud, takže motor neshoří, pokud se regulátor snaží roztočit motor, který je zablokovaný.

Temperature protection je ochrana proti přehřátí regulátorů. Pokud regulátory dosáhnou vysoké teploty, omezí výkon, aby se nezničily.

Nastavení časování motoru (motor timing) je stejné jako u firmware BlHeli. Vyšší timing zvyšuje výkon motoru a zmenšuje šanci na desync. Na druhou stranu motor má menší účinnost a může se více zahřívat. Na závodních dronech se používá timing MediumHigh nebo High.

Demag compensation napomáhá předcházet dysencům. Hodnota Low je vhodná pro drtivou většinu koptér.

RPM Power Protection omezuje maximální zrychlení motoru (změnu otáček). Při vyšších hodnotách bude motor měnit otáčky rychleji, ale za cenu větších proudových špiček a vetší šance desyncu nebo případného spálení motoru. Při nižších hodnotách budou menší proudové špičky a menší šance na desync, ale motor bude mít horší dynamiku.

Beep strength je nastavení hlasitosti úvodní znělky. Beacon strength je hlasitost pípání motorů. Nastavení příliš vysoké hlasitosti může poškodit motory.

Beacon delay je čas, za který začnou motory automaticky pípat, pokud nejsou aktivní.

PWM Dithering je funkce, která pomáhá zvýšit rozlišení PWM. Tuto funkci ponechte zapnutou.

Při aktivní funkci Brake on stop bude regulátor brzdit motor při nulových otáčkách.

Změna nastavení je třeba uložit klinutím na tlačítko Write Setup.

Další funkcí Bluejay jsou startovní melodie regulátorů. Ty lze nastavit klinutím na tlačítko Open Melody Editor v pravém dolním rohu. V editoru si můžeme vybrat z několika melodií nebo si vytvořit vlastní. Melodie jsou přehrát kliknutím na tlačítko Play (nebo Play all v pravo dole). Pokud se nám melodie zamlouvá, u každého regulátoru klikneme na tlačítko Accept a poté na Write Melodies.

 

Comments have been closed/disabled for this content.