FPV Dotazník – Výsledky

Jak jste snad většina zaregistrovali, rozhodli jsme se udělat krátký dotazník pro FPV piloty. Týden jsme sbírali odpovědi od pilotů, kteří mohli dotazník najít na Facebooku, na webu Rotoramy a nebo ho našli v emailu. Na dotazník je však stále možné odpovídat zde. Za týden se nám podařilo nasbírat 387 odpovědí – pojďme se tedy podívat na výsledky.

Jak dlouho létáte?

První otázka byla, jak dlouho létáte s FPV drony. Tady jsou výsledky dle očekávání. Každý rok odpadne část pilotů, kteří FPV létání pověsí na hřebík a vystřídají je nováčkové. Tříletých pilotů odpovědělo o 5,4 méně než dvouletých a dvouletých pilotů odpovědělo o 5,2% méně než ročních. Celkem početná skupina je i FPV mazáků, kteří létají déle jak 5 let.

Jak často chodíte létat?

Na otázku jak často chodíte létat odpověděla více jak polovina pilotů, že létají méně než 1x za týden. Velmi aktivních pilotů, kteří létají 3x týdně nebo i častěji je pouze 15,5%.

Jaký styl létáte nejčastěji?

Zde výsledky mluví poměrně jasně. Drtivá většina pilotů (celých 79,5%) používá freestylové koptéry. Whoopařů a závodníků je zhruba stejně. Nejméně početná skupina s 5,2% jsou long-range piloti.

Kde nejčastěji létáte?

Kam jinam jít létat s freestylovou koptérou, než na prostornou louku. Vzhledem k předchozí otázce nás výsledky asi nepřekvapí. Vzhledem k počtu pilotů s malými koptérami chodí relativně velká skupina létat na zahradu nebo do parku. 8,3% pilotů si našlo zalíbení ve zříceninách. Na veřejnosti nepřístupný pozemek chodí létat 4,9% pilotů – zejména z řad závodníků. Na modelářské letiště pak chodí 2,8% pilotů a nejméně početná skupina 0,8% létá převážně indoor.

Kolik máte FPV koptér?

Téměř polovina pilotů odpověděla, že mají jednu nebo dvě koptéry. Zhruba čtvrtina pilotů se pustila do FPV naplno a má doma letku 5 a více koptér.

Jaký používáte video přenos?

Digitální video přenos je tu už nějakou dobu, ale analog ani zdaleka není mrtvý a pořád ho používá 78,8% dotázaných pilotů. Pokud bychom měli odpovědi ještě více rozdělit, 68% pilotů používá pouze analogový přenos, 21% pilotů používá pouze digitální přenos a 11% pilotů používá digitál i analog současně.

Byl jste někdy na FPV závodech?

Výsledky této otázky bychom raději viděli jiné, ale po projití předchozích otázek se vlastně není čemu divit. Závody míjí většinu pilotů. Branky určitě nejsou pro každého, ale pro zkušené i nezkušené freestylisty je to zajímavá podívaná, tak aspoň těch diváků ať je v budoucnu více 🙂

Co u vás rozhodlo, že začnete s FPV létáním?

Dle očekávání, Youtube má na svědomí nejvíc FPV pilotů. Dřív to bylo video s létáním v lese, dnes už frčí asi něco jiného, ale youtubová videa zaujala 60,7% lidi natolik, že začali létat. Na druhém místě jsou kamarádi, protože ve dvou (nebo i více) se to lépe táhne létá. 8,3% pilotů viděli FPV koptéry létat na živo a 1,6% začalo díky Facebooku. Nezanedbatelnou část tvoří také individuální odpovědi. V nich je nejčastěji zastoupen příchod z jiných RC modelů nebo DJI a kladný vztah k elektronice a programování. Za nás nejvtipnější odpověď je „Omylem jsem si koupil FPV brýle a tak jsem dokoupil i zbytek :D“.

Věnujete se i jiným RC modelům?

FPV koptéry nejsou ani zdaleka tím jediným, s čím se létá. 24% respondentů tuto otázku nevyplnilo a jsou tak piloti pouze FPV dronů. V překvapivě velkém zastoupení jsou pak RC modely letadel s 51,4% a DJI drony s 43,5%. Někteří piloti ještě upřesnili, že létají s jinými drony, ale ne od DJI. Auta se 40,4% jsou také široce zastoupeny.

 

Kde jste se dozvěděli o tomto dotazníku?

Tato otázka byla spíš pro nás, abychom věděli, kde byl dotazník nejvíc (nejdřív) vidět. Facebook byl nejrychlejší, ale žádný z kanálů co do počtu odpovědí dominantní není.

Comments have been closed/disabled for this content.