Zima 2020

Ať se nám to líbí nebo ne, letní sezóna už dávno skončila. V roce 2019 bylo hlavním trendem zmenšování. Objevilo se spoustu výkonných malých 20x20mm stacků podporujících 6S. Díky tomu se daly dělat koptéry menší, lehčí a rychlejší. Naší největší raketou letošní závodní sezóny byl Rotorama Samurai s 2207 motory a 20x20mm stackem. S tímto setupem na závodech kraloval Lukáš Lendvorský, který se značným náskokem vyhrál Rotorama Ligu a obhájil tak prvenství z loňska.

Nyní je čas se schovat do tepla a vytáhnout menší koptérky. Loni jsme vám představili úspěšné Meffie pro 3″ a 2.5″ vrtule. Tuto zimu se posouváme zase o kousek dál. Do menších koptér jsou nyní dostupné výkonné micro (16x16mm) stacky, což umožňuje koptérku udělat menší, lehčí a rychlejší, jako tomu bylo v létě u pětipalců. 16x16mm micro stacky jsou opravdu malinké a často je jejich součástí i video vysílač.

Protože výrobce dělá celý stack (FC+ESC+VTX), desky jsou spojeny přes konektor nebo piny a pájení téměř odpadá. Stavba je tak rychlá a snadná. Bohužel jen to pájení motorů vyžaduje pevnou ruku a nějaké zkušenosti s pájkou, protože pady na ESC jsou poměrně malé. Nejvíce nás zaujaly stacky od HGLRC a iFlight. Oba stacky jsou na 2-4S a oba mohou mít vTx. HGLRC má spojené desky pomocí konektoru a kabelu, což se nám líbí více, protože takový stack vydrží více. iFlight šel cestou pinů. Piny oproti konektorům ušetří místo a stavba je hezčí, na druhou stranu nelze změnit vzájemnou orientaci ESC a FC a při tvrdším pádu se mohou piny z desky ulomit. V tomto případě jsou desky na softmountech, čímž by se mohlo ulamování pinů předejít.

Další novinkou jsou konečně kvalitní kamery velikosti Nano, které jsou široké 14mm. V této velikosti vyšly oblíbené kamery Foxeer Predator a Runcam Racer. V kombinaci nano kamer 16x16mm stacků vidíme budoucnost menších halových koptér. Pustili jsme se do kreslení a úprav a na světě jsou hned dva nové rámy. První z rámů je upravený Meffie 2.5″. Meffie dostal dietu a zhubnul 0,5mm. Spodní plato i bočnice jsou nyní dělané z 2.5mm tlustého uhlíku. Střed koptéry se zúžil aby pojmul zmiňované nano kamery a 16x16mm stacky a sloupky jsou nyní velikosti M2 namísto M3. 

Tato dieta se vyplatila, protože tento ještě menší Meffie váží 16 gramů, což je o proti původním 23 gramům o 30% méně. První kousky tohoto Meffieho má v rukách jeho autor Lukáš Lendvorský, který ho řádně otestuje.

Druhý rám je Samurai Nano. Jak název napovídá, vychází z rámu Samurai V2. Rám jsme zmenšili a ztenčili. Výsledek se nám zatím opravdu líbí. Rám je na 3″ vrtule a váží 17 gramů (pro srovnání Meffie 3″ má 27 gramů). Ramena jsou z 3mm uhlíku, zbytek z 2mm uhlíku.

Samurai Nano má stejně jako jeho vzor jasný cíl. Lehký a extrémně výkonný setup. Hned na testovací koptéře jsme zkusili nastavit novou laťku a postavit ten nejlepší (nejrychlejší) možný stroj. Koptéru má v rukách Jan Votava, který ji řádně vyzkouší (její odolnost rozhodně). Do koptéry jsme dali iFlight SucceX MicroFoxeer Predator Nano a výkonné Xing 1404 7000Kv. Koptéra bez baterky váží 84 gramů. Letová hmotnost s 450mAh 3S Infinity je 129 gramů.

Motor velikosti 1404 je dostatečně silný, že 3″ vrtuli utočí i na 7000Kv a 3S baterku. Pro první zálet jsme zvolili 2 listé Gemfan 3025-2 a jsme nadšeni. Uvidíme, jak koptéra poletí s 3 listou vrtulí a jak obstojí v tělocvičně. Pokud Samurai obstojí, toto bude náš vlajkový závodní stroj na zimu 2020. Spolu s malým a odolným Meffiem budou tvořit dobrou dvojici.

 

Comments have been closed/disabled for this content.