Rotorama Meffie 2.5″

Meffie 2,5″ je menší bratr třípalcového Meffieho. Rám je z také z 3mm uhlíku, ale je celkově menší a pro přichycení kabiny jsou použity M2 šrouby místo M3. Pojme motory pouze velikosti 1106 a podobné, takže stačí díry na jednu rozteč šroubů (třípalcová verze pojme i 1407). Díky tomu všemu je o 5g lehčí, ale přitom odolnější (díky nižší celkové váze).  Přečtěte si, co o Meffie 2.5″ říká nejrychlejší český pilot a autor rámu Lukáš Lendvorský.

Proč dvou a půl palce? V běžné hale se mi s touto velikosti vrtulí létá ze všeho nejlépe. Pocit z létání s touto velikostí v hale je hodně podobný létání s 5“ venku, pouze na menší trati. Dvou a půl palcové vrtule mají dostatečný výkon a rychlost, ale přitom jsou pořád příjemně lineárně ovladatelné. Díky menší ploše vrtulí koptérka rychle klesá po ubrání plynu, což se při závodění hodí. Hnát se v hale za co nejlehčí nebo nejvýkonnější koptérou se nevyplatí, mnohem důležitější je ovladatelnost. Např. Spirit je mnohem výkonnější, hlavně v poměru výkon/váha. Uřídit ho na malé trati je složitější, jakákoliv malá chyba znamená že koptéra je o 2m někde jinde než by měla být. Velká plocha vrtulí a malá váha znamená, že Spirit po ubrání plynu pomalu klesá, což pro můj styl létání není moc příjemné. Meffie je v poměru k ploše vrtulí výrazně těžší, ale dávkování plynu je příjemnější. Rychlost do haly má pořád dostatečnou.

Zajímavým pomocníkem jsou zoubky pro nastavení úhlu kamery. Označují úhel kamery 10°, 20°, 30°, 40°, 50° a 60°. Podle zubů tak snadno nastavíte na úhel na který jste zvyklý rychle a přesně.

Setup:

Vrtule používám Gemfan 2540-3 Flash, ale HQprop T2.5X3.5X3 jsou také super.
Motory se osvědčily ve velikosti 1106 kolem 6000Kv. Např HGLRC Flame 1106 6000KV nebo T-Motor F15 Orange 6000KV. Ale vynalézavosti se meze nekladou, jen pozor na rozteč děr, které musí být M2 a 9mm od sebe.
4in1 regulátor je kvůli tenkým ramenům nutnost. 13A je dostatečné. Např. HGLRC Micro 13A 4in1 BLHeli_S s příslušnou F4 FC je dobrá volba
Kamera a VTX je na vkusu každého, ideál je asi Runcam Racer 2 a TBS Unify Pro NANO 25-50mW, ale fungovat bude cokoliv co se vejde.
Baterie používám Acehe 450mAh 3S 75C, letové vlastnosti jsou výborné, ale letový čas není nejdelší. Při rychlém závodním tempu, kdy je plyn většinu času kolem 75%, může jít dolu klidně až na 1,5minuty. Při lehčím létání vydrží výrazně déle, ale i tak to není na long-range. Malé vrtule prostě nejsou efektivní. Pokud tedy chcete lepší letový čas, 550mAh bude lepší volba.

Video:

Jak Meffie léta ve srovnání s větší koptérou můžete zhlédnout na tomto videu. První polovina je Mefie 2,5“, druhá polovina je 4“ Spirit.

 

 

 

No comments have been made. Use this form to start the conversation :)

Leave a Reply